Mofeta w Złockim

Okolice Muszyny słyną z licznych źródeł mineralnych. Jest to także okolica gdzie pod ziemią znaleźć można niewielkie złoża metanu. Uchodzi on do atmosfery jeżeli znajdzie ku temu odpowiedni otwór. Już od wieków okoliczni mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że pod ziemią zachodzą tu niezwykłe zjawiska. Zdarzało się, że trzymany w ziemiankach drób ulegał zatruciu gazem i padał. Były także przypadki zasłabnięć ludzi, którzy schodzili do piwnic po jarzyny. Najbardziej obawiano się jednak miejsc gdzie gaz wydostawał się na powierzchnię w wodzie. Mówiono wtedy, że to samo piekło oddycha.

Te naturalne wypływy gazu do wody nazywane są mofetami. Jedną z najbardziej znanych jest mofeta znajdująca się na pograniczu Złockiego i Jastrzębika. Znajduje się ona niedaleko drogi łączącej te dwie miejscowości mniej więcej na wysokości kapliczki. Nie jest ona aktywna cały czas w takim samy stopniu jednak dość często zdarza się, że wypływ gazu a tym samym charakterystyczne bąble pojawiające się na powierzchni wody są naprawdę spore i robią trochę hałasu.

Podobne miejsca znajdują się także nieco wyżej w górę doliny Jastrzębika za ostatnimi zabudowaniami. Odnalezienie wszystkich mofet nie jest trudne tym bardziej, że dróżki do nich są wydeptane. Warto więc w czasie spacerów po okolicy zajść także i tu by na własne oczy zobaczyć „oddychające piekło”. A jest to atrakcja niespotykana zbyt często.