Cmentarz żydowski w Muszynie

Cmentarz żydowski w MuszynieMuszyna jako miasto należące przez wieki do biskupów krakowskich zabraniała osiedlania się na swoim terenie Żydów. Stąd też pierwsi przedstawiciele tej grupy pojawili się w mieście dopiero po zlikwidowaniu Państwa biskupów Krakowskich. Bardziej masowy napływ Żydów do Muszyny nastąpił w połowie XIX wieku. Pochodzili oni przede wszystkim z niedalekiego Nowego Sącza. Stąd też bardzo popularne były wśród nich idee chasydzki głoszone przez tamtejszego cadyka Halberstama.

Społeczność żydowska otrzymała w wieku XIX około 0,3 ha ziemi przy obecnej ulicy Ogrodowej na swój cmentarz. Do dziś przetrwało na nim około 80 macew, z których najstarsza pochodzi z 1900 roku. Kirkut jest ładnie położony na zboczu góry w sosnowym lesie. Jest dość dobrze utrzymany. W latach dziewięćdziesiątych wykonano ogrodzenie z żerdzi oraz tablice informacyjne.

Na cmentarzu dobrze widoczny jest podział na część starszą i nowszą. W tej drugiej łatwo znaleźć można oprócz macew także groby ofiar holocaustu. Większość muszyńskich Żydów została już na początku wojny wywieziona do gett w Bobowej i Grybowie. Część jednak zginęła na miejscu i została pochowana na kirkucie.

Choć muszyński cmentarz żydowski jest dość dobrze utrzymany to niestety dość trudno do niego trafić bez dokładnej mapy miasta ponieważ nigdzie nie ma żadnych znaków, które wskazywałyby drogę do niego. Warto jednak zdobyć się na trochę wysiłku i poszukiwań by przenieść się w inny świat i zadumać chwilę nad przeszłością miasta.