Złockie

ZłockieZłockie leży pod południowymi zboczami Jaworzyny Krynickiej, w dolinie Złockiego Potoku. Obecnie jest to właściwie wypoczynkowa część Muszyny, z wieloma pensjonatami, ośrodkami wypoczynkowymi i gospodarstwami agroturystycznymi.

Nazwa wsi pochodzi od poszukiwania cennych kruszców jakie prowadził tu w XIV wieku starosta sądecki Piotr Wydżga, a następnie upoważnieni prze biskupów krakowskich poszukiwacze.

Pierwotna wieś Złockie znajdowała się w górnym biegu potoku. Była lokowana na prawie wołoskim w końcu XVI wieku. Należała wtedy do muszyńskiego klucza dóbr biskupów krakowskich i uchodziła za jedną z najbiedniejszych wsi w rejonie. W dolinie funkcjonował tartak wodny, olejarnia oraz folusz. W 1945 roku prawie cała ludność łemkowska dobrowolnie wyjechała do Związku Radzieckiego zwabiona obietnicami lepszego życia. Na jej miejsce przybyli Polacy z okolic Starego Sącza.

Pamiątką po dawnych mieszkańcach wsi jest pochodząca z XIX wieku cerkiew pod wezwaniem świętego Demetriusza. Jest ona malowniczo położona na grzbiecie oddzielającym Złockie od sąsiedniego Szczawnika. W górnej części wsi zachowały się także łemkowskie chałupy oraz spichlerze a także kilka przydrożnych krzyży i kapliczek.

Przez Złockie przebiega zielony szlak pieszy z Muszyny przez Jaworzynę Krynicką i dalej do Wysowej.