Powroźnik

Powroźnik to duża licząca około półtora tysiąca mieszkańców miejscowość położona między Krynicą a Muszyną nad Muszynką. Znajduje się tu duża stacja kolejowa, na której pociągi czekają na możliwość wjazdu do Krynicy.

Nazwa wsi pochodzi ze średniowiecza. Badacze przyjmują, że po lokacji Muszyny przesiedlono tu służebną ludność przygrodowej osady Powroźniki. Jednak lokacja wsi wiąże się dopiero z połową XVI wieku i przybyciem na te tereny pasterskiej ludności wołoskiej. Z czasem Powroźnik razem z innymi wsiami w okolicy wszedł w skład klucza dóbr biskupów krakowskich, którego centrum stanowiła Muszyna. Nazywano ten obszar także Państwem Biskupów Krakowskich, Kresem Muszyńskim lub Biskupszczyzną. Ludność łemkowska opuściła miejscowość w dwóch turach. W 1940 roku ponad 400 osób zachęconych propagandowymi hasłami o dobrobycie wyjechało na Ukrainę radziecką. Resztę wsi wysiedlono w 1947 roku w ramach Akcji Wisła. Na jej miejsce przybyli polscy osadnicy w Łącka i Limanowej.

Pamiątką po Łemkach jest stojąca w centrum wsi drewniana cerkiew w stylu zachodniołemkowskim pod wezwaniem świętego Jakuba Młodszego. Jest ona uznawana przez badaczy za najstarszą drewnianą cerkiew w polskich Karpatach. Użytkowana obecnie przez kościół rzymskokatolicki znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

W Powroźniku znajdują się ujęcia wód mineralnych a w sezonie nad Muszynką działa kąpielisko. Z kolei na zboczu za cerkwią znajduje się wyciąg narciarski.