Jastrzębik

Jastrzębik znajduje się około 5 kilometrów na wschód od Muszyny w dolinie potoku o tej samej nazwie. Nad wsią wznoszą się zbocza pasma Jaworzyny Krynickiej z najwyższym szczytem Jaworzyną. Jest to dawna wieś łemkowska, której mieszkańcy po II wojnie światowej zostali wysiedleni na ziemie zachodnie.

W Jastrzębiku występują miejsca gdzie z ziemi wydziela się dwutlenek węgla. Zazwyczaj są one dość trudne do zaobserwowania ale tutaj gaz wydostaje się do wody powodując powstawanie bąbelków. Jest to bardzo ciekawe zjawisko występujące zaledwie w kilku miejscach w okolicach Muszyny i Krynicy. Najsilniejsza mofeta znajduje się przy drodze łączącej Jastrzębik ze Złockiem, tuż za przełęczą oddzielającą te dwie miejscowości. W Jastrzębiku występują także szczawy czyli wody mineralne nasycone dwutlenkiem węgla. Są one tu tak powszechne, że miejscowa ludność nie mogła używać wody ze studni gdyż była ona kwaśna. Problemy istniały także przy użytkowaniu ziemnych piwnic, w których gromadził się dwutlenek węgla co powodowało psucie się warzyw. Zanotowano nawet śmiertelne przypadki uduszenia się ludzi w piwnicach. Dziś do takich wypadków już na szczęście nie dochodzi.

Jastrzębik to przede wszystkim miejscowość agroturystyczna. Można tu odpocząć od zgiełku miasta podziwiając przepiękne widoki na pasmo Jaworzyny oraz pobliskie góry Leluchowskie. We wsi zachowała się drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Łukasza Ewangelisty.